Video a zajímavé výsledky z expedice za zatměním Slunce nad Antarktidou
V sobotu 4. prosince 2021 se odehrálo jediné letošní úplné zatmění Slunce (a také jediné do dubna 2023). Pás úplného zatmění tentokrát procházel na území prakticky nejhůře dostupné oblasti na světě – na šestém kontinentě, v Antarktidě. A z Fyzikálního ústavu v Opavě se za ním vypravil Petr Horálek, který během expedice pořídil několik zajímavých fotografií a záznamy pro dokumentární tvorbu studentů Multimedálních technik FÚ v Opavě. Nyní přinášíme rozhovor s Petrem Horálkem natočený krátce po návratu do Evropy a také zajímavé fotografické výsledky.
Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě se přes všechny komplikace rozhodl zúčastnit se poměrně nezvyklé mezinárodní dokumentační mise: Pozorovat úkaz v nadmořské výšce 12 kilometrů nad Zemí ve speciálním letu chilských aerolinií ve spolupráci s astronomy z Mezinárodní astronomické unie (IAU). Jedním z účelů expedice bylo pořízení unikátního audiovizuálního materiálu pro dokumentární tvorbu studentů Multimedálních technik Fyzikálního ústavu v Opavě. Expedice byla spolufinancovaná z projektu Rozvoj VaV na SU, reg. číslo CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014696. Jak celé pozorování probíhalo? To se dozvíte v následujícím videu.
Během zatmění kromě majestátní sluneční koróny objevil opravdu velice nápadný měsíční stín, který se ostře ohraničen promítal jak do oblohy, tak do oblaky pokrytého výhledu pod letadlem. Obě letadla letěla souběžně (což nebylo původně v plánu, ale pro lepší koordinaci se nakonec přiblížila více k sobě). Důsledkem toho vznikla i nezvyklá fotografie – výhled k stínu Měsíce, zatmělému Slunci, pohonu letadla a nad křídlem je vidět i druhé. Širokoúhlý záběr byl 5. prosince 2021, tedy den po zatmění, publikován jako Astronomický snímek dne NASA.
Úplné zatmění Slunce a pohyb stínu Měsíce 4. prosince 2021 nad Jižním oceánem z 12,5 km nad zemí ze dvou protilehlých oken letounu CC-BBD B787-Dreamliner. To si můžete vychutnat na kompozitním časosběrném videu níže. Autoři: Cătălin Beldea, Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě, Hudba: Stan Dart/ESO.
„Během letu za úplným zatměním Slunce 4. prosince se mi podařilo zaznamenat jak detailní, tak širokoúhlá data, abych vytvořil kompozit sluneční koróny za hranici její viditelnosti pouhým okem. Protože delší expozice mi umožnily zachytit i jasné hvězdy, zdá se, že celé souhvězdí Štíra se objevilo právě v měsíčním stínu, stejně jako planety Merkur a Mars. Toto je nejvyšší nadmořská výška, ze které jsem kdy fotil hvězdy, kolem 12,5 km nad zemí. Jaký to pocit!“ popisuje Petr Horálek snímky níže.
I přes problematické fotografování skrze sklo letadla vznikla víceexpoziční fotografie sluneční koróny v době maxima úplného zatmění Slunce. Obrázek byl vytvořen ze série expozic přes Canon Ra a Tamron 70-200 mm (nastaveno na 200 mm) při světelnosti 2.8 a ISO 800. Série expozic 1/4000 s, 1/2000 s, 1/1000 s, 1/500 s, 1/125 s, 1/60 s a 1/25 s byly při stabilizaci opakovány vždy 4krát, díky čemuž se pro každou expozici mohl matematickým průměrováním potlačit šum a snímek tak zůstal poněkud čistější. Z dlouhých expozic bylo možné izolovat jasnější hvězdy (nejjasnější objekt je planeta Merkur). Na snímku tak lze vidět vnitřní korónu Slunce s poměrně spletitými strukturami zejména v levé horní části (orientace zůstala stejná jako při pozorování zatmění: jižní sluneční pól je vpravo nahoře, severní vlevo dole).
Během úkazu byla i očima viditelná jasná zóna, která náležela aktivnějším oblastem AR 2898 a AR 2900. V těchto místech v obdobích několika hodin okolo času zatmění došlo k několika slabším eruptivním událostem mířícím radiálně ve směru pozorování (tedy šly „do strany“). Díky tomu se i sluneční koróna, tvořená nabitými volnými elektrony v magnetickém poli Slunce mj. nad touto oblastí, jevila velice komplikovaně. Níže rovněž galerie ukazující na aktivní oblast na fotografii Petra Horálka a dále z družice NASA/Solar Dynamic Observatory a SOHO (NASA/ESA) v kompozici se zachyceným materiálem na palubě letadla.
Kontakty a další informace:
Bc. Petr Horálek
PR výstupů evropských projektů FÚ SU v Opavě
Email: petr.horalek@slu.cz
Telefon: +420 732 826 853
RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Fyzikální ústav SU v Opavě, vedoucí observatoře WHOO! a Unisféry
Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Telefon: +420 734 268 124
Mgr. Debora Lančová
Fyzikální ústav SU v Opavě
Email: debora.lancova@physics.slu.cz
Telefon: +420 776 072 756
Bc. Klára Jančíková
Sekretariát Fyzikálního ústavu v Opavě
Email: klara.jancikova@slu.cz
Telefon: +420 553 684 267
prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc.
Ředitel Fyzikálního ústavu SU v Opavě
Email: zdenek.stuchlik@physics.slu.cz