streda, 15 januára, 2025
AktualityČlánkyOcenenia a RozhovoryÚkazy

Dnešní snímek dne NASA z FÚ v Opavě ukazuje prchavou kometu za úsvitu

Kometa ATLAS před východem Slunce. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě
Kometa ATLAS před východem Slunce. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě

V pondělí 13. ledna 2025 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „Comet ATLAS Before Sunrise“ (Kometa ATLAS před východem Slunce), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl časně ráno 12. ledna 2025 nedaleko slovenské obce Gemer a na zdánilvě tuctovém pohledu na rozbřesk zachycuje prchavou kometu C/2024 G3 ATLAS, která je momentálně v maximu své jasnosti.

Na zdánlivě tuctové scéně slovenského úsvitu se skrývá něco velmi nezvyklého: Kometa C/2024 G3 ATLAS, která je tak jasná, že se dá zaznamenat i minuty před východem Slunce. Právě dnes (13. ledna 2025) bude nejjasnější a nejblíže ke Slunci, jen asi 14 milionů km, a fotografové po celém světě se ji pokusí zaznamenat na denní obloze. Pokud se to podaří, bude to téměř na den přesně 18 let poté, co naposledy byla takto zaznamenatelná podobně jasná kometa McNaught (14. ledna 2007).

Záběr vznikl po dlouhé cestě za jasným počasím.Snímek jsem pořídil včera (12. ledna 2025) u obce Gemer nedaleko Tornaľy na jihu Slovenska, kde jsem s nervy naháněl místo s jasnějším nebem. Ujel jsem kvůli tomu přes 300 km. Kometa je očima kvůli jasu rozbřesku velmi obtížně pozorovatelná očima, ale aparáty – pokud jsou zamířeny správným směrem – ji zachytí,“ popsuje Petr Horálek vznik tohoto nezvyklého záběru.

NASA snímek doplnila následující popiskou: Kometa ATLAS je nyní opravdu jasná, ale také je velmi blízko Slunce. Pokud by se kometa C/2024 G3 (ATLAS) nacházela mimo sluneční záři, tak by poskytovala jeden z nejpozoruhodnějších pohledů na kometu v posledních letech, neboť k Zemi odráží zhruba tolik slunečního světla jako v říjnu kometa Tsuchinshan-ATLAS a nyní dokonce konkuruje i planetě Venuši. Tato obří sněhová koule je však nyní tak blízko Slunci, že ji lze spatřit pouze za světla ranního svítání nebo za podvečerního soumraku. Dnes je kometa ATLAS v periheliu, je tedy vůbec nejblíže Slunci. Přestože je předpovídání budoucí jasnosti komet notoricky obtížné, tak existuje naděje, že kometa ATLAS svůj těsný průlet v blízkosti Slunce přežije a zůstane dostatečně jasná na to, aby byla v příštích dnech pozorovatelná i neozbrojeným okem a možná ji bude možné dobrou kamerou zachytit i několik týdnů. Tento snímek byl pořízen včera brzy ráno poblíž města Tornaľa na Slovensku.

Osud komety je stále nejistý, v tuto chvíli se zdá, že jádro náporu slunečního větru odolává. Ojedinělý snímek z Japonska z 12. ledna 2025 ale ukazuje, že jádro je patrně podvojné a kometa tedy prošla fragmentací, která také způsobila výrazné zvýšení její jasnosti na současné mimořádné hodnoty. Je i možné, že průlet přísluním 13. ledna bude pro kometu už definitivně osudný.

Kometa ATLAS před východem Slunce. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě
Kometa ATLAS před východem Slunce. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě

Pokud kometa přežije v pondělí 13. ledna svůj průlet přísluním, kdy bude nejjasnější a také úhlově nejblíže Slunci, ještě se nabídne na večerní obloze za soumraku. V dalších dnech, cca do 17. ledna, bude možné – ale opět velmi obtížně – kometu vyhledat 20 minut po západu Slunce extrémně nízko nad jihozápadním obzorem. Zkušení fotografové možná zaznamenají ohon komety v době, kdy už hlava bude pod obzorem. Po 17. lednu kometa definitivně zmizí na jižní nebeské polokouli.

Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější astronomické fotografie dne, kterou pro každý den pečlivě vybírají a následně doplňují osvětným popisem editoři prof. Jerry Bonnell (z Univerzity v Marylandu) a prof. Robert Nemiroff (z Michiganské technologické univerzity), spolupracovníci NASA. Mottem APODu je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy byl výběr zahájen, se stal jedním z nejuznávanějších svého typu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny (o kterou se stará od roku 1999 Josef Chlachula) a na sociálních sítích je APOD sledován stamilióny návštěvníků denně. V minulosti v tomto prestižním výběru uspěli z českých fotografů například Pavel Gabzdyl, Lukáš Veselý, Dr. Pavel Spurný, prof. Miloslav Druckmüller nebo Jaroslav Fous. Více informací najdete na stránce České astronomické společnosti.

Odkazy na snímek NASA 13. ledna 2025

Kontakty a další informace:

Mgr. Petr Horálek
Astrofotograf a autor snímku
PR výstupů evropských projektů FÚ SU v Opavě

Email: petr.horalek@slu.cz
Telefon: +420 732 826 853

Bc. Lucie Dospivová
Referát pro vnější vztahy SÚ v Opavě,
programový mluvčí Unisféry
Email: lucie.dospivova@physics.slu.cz
Telefon: + 420 553 684 214

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Fyzikální ústav SU v Opavě, vedoucí observatoře WHOO! a Unisféry
Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Telefon: +420 553 684 548

Zdielaj článok