Brno v pátek zhaslo světla. Lidé bez světelného smogu uzřeli stovky hvězd
Moravská metropole v noci z 9. na 10. dubna 2021 zažila stav redukovaného škodlivého světelného smogu, neboť z důvodu leteckého snímkování pro vznik tzv. ortofotomapy zhasla na zhruba 3,5 hodiny veškerá světla pouličního osvětlení. Kromě testovacích podmínek pro fotografickou technicko-vědeckou dokumentaci se také nabídla jedinečná příležitost – uvidět i z centra velkoměsta stovky stovky hvězd noční oblohy.
Dokážete si představit, že téměř půlmilionové město vypne na několik hodin pouliční osvětlení? K něčemu takovému se rozhodlo město Brno v České republice v noci z 9. na 10. dubna 2021. Technické sítě Brno k tomu využily končící nouzový stav, který z důvodu pandemické situace omezoval pohyb osob v nočních hodinách. Během vypnutí více jak 40 tisíc lamp veřejného osvětlení a nasvícení památek proběhlo nad městem letecké snímkování, ze kterého vznikne ortofotomapa k identifikaci zdrojů nadměrného světla.
Světelné znečištění představuje vážný problém, protože neprospívá volně žijícím živočichům, přírodě a má řadu negativních dopadů na lidské zdraví. Vzniká přímým anebo rozptýleným zářením ze zdrojů umělého osvětlení do horního poloprostoru, odkud druhotným rozptylem putuje i stovky kilometrů do všech stran okolo aglomerací. Velkým problémem je tzv. modrá složka světla, tedy silná emise modré např. u současných bílých LED diod. Tato modrá složka velice negativně ovlivňuje cirkadiální rytmy lidského organizmu a obyvatelům města zasahuje do přirozené regenerace v době spánku. V limitních případech dokonce podporuje rakovinotvorné bujení.
Na dvojici panoramatických záběrů je patrné, že i při vypnutém veřejném osvětlení zůstalo ve městě mnoho nežádoucích zdrojů světla v podobě světelných reklam, osvětlených nákupních center a podobně. V některých částech města ale mohli lidé díky vypnutému osvětlení spatřit mnohem více hvězd než obvykle.
Na přírodně tmavé obloze lze uvidět volným okem přes 3000 hvězd. Vyjma ekologické, ekonomické a zdravotní negativní dopady nás světelné znečištění – tedy přemíra neúčelného a špatně směrovaného osvětlení z měst – připravuje i o krásu noční oblohy. Na tento problém tak celosvětově v týdnu 5.-12. dubna 2021 upozorňovala i Mezinárodní asociace pro tmavé nebe v rámci tzv. Mezinárodního týdne tmavé oblohy. V několika státech jako Slovinsko, Chorvatsko či Španělsko a Chile již existuje legislativa o redukci světelného z nečištění přímo v zákoně. V Česku probíhají iniciativy k ochraně ovzduší vhodnou redukcí světelného znečištění ve skupině pro Temné nebe České astronomické společnosti. Další informace najdete rovněž www.svetelneznecisteni.cz.
Kontakty:
Mgr. Pavel Gabzdyl
Hvězdárna a planetárium Brno
Autor fotografií
Email: p.gabzdyl@gmail.com