NASA 19. července publikovala snímek českého fotografa Pavla Gabzdyla
Dnes 19. července publikovala NASA prestižní astronomický snímek dne s názvem „Antikrepuskulární paprsky a Festival planet“ od českého fotografa a popularizátora astronomie Pavla Gabzdyla. Snímek vyobrazuje atmosférický jev zvaný antikrepuskulární paprsky, který se zjevil nad Brnem 11. července 2024 v podvečer festivalu planet – nafukovacích 10metrových balónů zobrazujících zejména planety Sluneční soustavy pod Hvězdárnou a planetáriem Brno.
Oficiální popis NASA: Pro některé se tyto jemné pásy světla a stínu táhly po obloze, když Slunce 11. července zapadalo. Pásy známé jako antikrepuskulární paprsky se tvoří nad velkými mračny mračna poblíž západního obzoru, kdy při západu Slunce vrhá dlouhé stíny skrz atmosféru. Díky perspektivě kamery se zdá, že se pásy světla a stínu sbíhají směrem k východnímu (opačnému) obzoru v bodě, který je vidět těsně nad hradem na kopci ze 14. století nedaleko Brna v České republice. V popředí si obyvatelé planety Země užívají každoroční festival Planet v parku pod Hvězdárnou a planetáriem Brno. A zatímco krepuskulární a antikrepuskulární paprsky jsou relativně běžným atmosférickým jevem, nafukovací koule tohoto festivalu o průměru 10 metrů představující tělesa Sluneční soustavy jsou na planetě Zemi k vidění méně často.
Mgr. Pavel Gabzdyl (* 1974) je český fotograf, popularizátor astronomie a spisovatel. Jeho specializací je měsíční astronomie. Pracuje mimo jiné na Hvězdárně a planetáriu v Brně, vyučuje na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a také založil fotografický projekt Neuvěřitelné Brno. Od roku 1991 se věnoval projektu Prohlídka Měsíce, jenž přibližoval veřejnosti zajímavosti o našem kosmickém souputníkovi. Je autorem nebo spoluautorem velké řady populárních astronomických publikací a také vzdělávacích pořadů pro brněnské planetárium (např. Extrémní vesmír, Kde se vzalo Brno?, Měsíční podvod?). V roce 2007 po něm byla pojmenována planetka číslo (43 971) Gabzdyl a v roce 2013 získal ocenění Littera Astronomica České astronomické společnosti. Více na jeho webových stránkách.
Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější astronomické fotografie dne, kterou pro každý den pečlivě vybírají a následně doplňují osvětným popisem editoři prof. Jerry Bonnell (z Univerzity v Marylandu) a prof. Robert Nemiroff (z Michiganské technologické univerzity), spolupracovníci NASA. Mottem APODu je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy byl výběr zahájen, se stal jedním z nejuznávanějších svého typu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny (o kterou se stará od roku 1999 Josef Chlachula) a na sociálních sítích je APOD sledován stamilióny návštěvníků denně. Více informací najdete na stránce České astronomické společnosti. Pavel Gabzdyl je v pořadí 16. českým nositelem tohoto ocenění.
Odkazy:
- https://apod.nasa.gov/apod/ap240719.html (ofiiální stránka APOD NASA)
- https://www.astro.cz/apod/ap240719.html (český překlad)
- https://www.facebook.com/AstronomyPictureOfTheDay (facebook snímku dne NASA)
- https://www.instagram.com/astronomypicturesdaily/ (instagram snímku dne NASA)
Autor snímku a další informace:
Pavel Gabzdyl
Spisovatel, fotograf, popularizátor astronomie
Autor portálu Neuvěřitelný Měsíc
Facebook: www.fb.com/prohlidka.mesice
Email: p.gabzdyl@gmail.com