štvrtok, 21 novembra, 2024
AktualityČlánkyOcenenia a RozhovoryVybrané

Čeští studenti získali 5 medailí na IOAA v Brazílii

Česká výprava po vyhlášení výsledků 17. IOAA. Zleva: Radomír Mielec (leader), Martin Kudrna, Radovan Lev, Matouš Mišta, Štěpán Plass, Anita Vaceková, David Kománek (leader). Foto: Jana Švrčková.
Česká výprava po vyhlášení výsledků 17. IOAA. Zleva: Radomír Mielec (leader), Martin Kudrna, Radovan Lev, Matouš Mišta, Štěpán Plass, Anita Vaceková, David Kománek (leader). Foto: Jana Švrčková.

Mezinárodní olympiáda v astronomii a astrofyzice se po 12 letech vrátila do Brazílie. Své dovednosti poměřilo 236 studentů z 53 zemí. Všichni naši reprezentanti přivezli medaile. Stříbro získali Štěpán Plass, Martin Kudrna, Radovan Lev a Matouš Mišta, bronz vybojovala Anita Vaceková.

Mezinárodní olympiáda v astronomii a astrofyzice (IOAA) je vrcholová soutěž pro studenty středních škol. První ročník proběhl v roce 2007 v Thajsku. Česká republika má v soutěži bohatou historii, pravidelně se účastní od roku 2010.

Letošní ročník proběhl od 17. do 27. srpna ve Vassouras, městečku nedaleko Ria de Janeira. Českou republiku reprezentovalo 5 nejlepších soutěžících z národního kola pod vedením Davida Kománka (student fyziky na MFF UK v Praze) a Radomíra Mielce (student fyziky na MFF UK v Praze). V teoretickém kole soutěžící řešili 11 úloh, mimo jiné dostali za úkol propočítat heliosynchronní dráhy. V datové analýze zkoumali, jak vypadá rozložení kulových hvězdokup kolem galaktického středu. Pozorovací kolo proběhlo jak s dalekohledy, tak v planetáriu. Nechyběla ani identifikace hvězdy měřením souřadnic na obloze.

Studenti strávili většinu času v hotelu Fazenda Ribeirão, kde byli úplně izolováni od okolního světa. Po dobu soutěže jim totiž byla odebrána všechna elektronická komunikační zařízení. Ve volném čase pro ně byl připraven bohatý program v rozsáhlém areálu hotelového komplexu. Velkým zážitkem byla také exkurze do ekologického parku Uaná Etê, kde mohli obdivovat typické ukázky místní fauny a flory.

Vedoucí týmů byli ubytováni v hotelu Santa Amália. V nedalekém kongresovém centru připravovali úlohy, které následně překládali do rodných jazyků. Zde také bojovali za body svých soutěžících během tzv. moderací.

Výsledky

Studenti během řešení teoretické části pozorovacího kola. Druhý zprava v přední řadě: Radovan Lev. Foto: Clara Sampaio/OBA.
Studenti během řešení teoretické části pozorovacího kola. Druhý zprava v přední řadě: Radovan Lev. Foto: Clara Sampaio/OBA.

Stříbrné medaile přivezli Štěpán Plass (Gymnázium Jihlava), Martin Kudrna (Gymnázium Jana Keplera v Praze), Radovan Lev (Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí) a Matouš Mišta (Gymnázium Olomouc – Hejčín). Bronzovou medaili získala Anita Vaceková (Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše), která je studentkou kvinty, tedy jednou z nejmladších účastnic soutěže.

Pořadatelé a sponzoři

Hlavním organizátorem soutěže byla Národní observatoř v Brazílii. Akci podpořilo Ministerstvo vědy, technologie a inovací, brazilská vláda a mnozí další sponzoři.

Není bez zajímavosti, že

  • Hotely pro studenty i vedoucí týmů byly tytéž jako před 12 lety. Dokonce se letos zúčastnilo 17 vedoucích, kteří své týmy doprovázeli již v roce 2012.
  • Ve skupinové soutěži týmů složených z reprezentantů různých národů bylo úkolem pomocí poskytnutých materiálů změřit vzdálenost geografického severu od magnetického severu.
  • Nechyběl ani kulturní večer, na který si naši reprezentanti připravili hudební vystoupení, kterým úspěšně představili mezinárodnímu publiku ukázku české kultury.

Poděkování

Účast českého týmu organizovala Česká astronomická společnost, cesta studentů letos nebyla podpořena prostředky MŠMT.

Účast mimořádně úspěšného českého týmu finančně zajistili

  • společnosti Seyfor a.s. a ICZ a.s.,
  • Planetum – Hvězdárna a planetárium hl. města Prahy,
  • Statutární město Ostrava,
  • Proxima z.s.
  • Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše

Astronomickou olympiádu pořádá Česká astronomická společnost za podpory mnoha subjektů. Více o Astronomické olympiádě naleznete na http://olympiada.astro.cz . Ve školním roce 2023/24 proběhl její 21. ročník.

Kontakty a další informace

RNDr. Tomáš Prosecký
Předseda Ústřední komise Astronomické olympiády
Email: prosecky@planetum.cz
Tel.: +420 602 689 491

David Kománek
MFF UK v Praze
Email: david.komanek296@student.cuni.cz

Zdroje a doporučené odkazy

Zdielaj článok