nedeľa, 5 januára, 2025
AktualityČlánkyVesmír

Nový český objev komety po více jak 24 letech

Snímek komety objevená Martinem Maškem, kometa je mlhavá skvnka vyznačená ve středu snímku. Foto: Martin Mašek/FRAM/FÚ AVČR.
Snímek komety objevené Martinem Maškem, kometa je mlhavá skvnka vyznačená ve středu snímku. Foto: Alan Hale.

Po více jak 24 letech se podařilo nějakému českému astronomovi objevit kometu. Objevitelem nejnovější české komety se stal Martin Mašek z Fyzikálního ústavu AV ČR. Kometa s předběžným označením MAS0019 už proletěla bodem přísluní a na obloze nebude viditelná očima ani středně velkými dalekohledy. Přesto jde o historicky zajímavý objev – jde o pouhou druhou kometu objevenou českým astronomem od rozdělení Československa.

Objev české komety nebyl úplně náhodný, došlo k němu díky systematickému prohledávání oblohy s jedním z teleskopů FRAM (Fotometric Robotic Atmospheric Monitor) na Observatoři Pierra Augera v Argentině. Mašek s tímto konkrétním o ohniskové vzdálenosti 300 mm a kamerou CMOS C4-16000 mapoval pás oblohy na večerní obloze nad západním obzorem. „Kometu jsem odhalil v Česku na počítači, když jsem vyhodnocoval snímky pořízené přes náš dalekohled v Argentině. Ten snímal oblohu nevysoko nad obzorem po soumraku. Tam je oblast, kterou běžně nesledují velké teleskopické přehlídky, takže byla větší šance k objevu malým teleskopem, kterým operujeme my. Pořizoval jsem sérii patnácti krátkých, 30s expozic, a ty jsem pak analyzoval programem Tycho-Tracker,“ popisuje astronom z pražského Fyzikálního ústavu AV ČR.

Martin Mašek u teleskopu. Foto: Archiv Martina Maška.
Martin Mašek u teleskopu. Foto: Archiv Martina Maška.

Kometa byla objevena na sérii snímků pořízených v průběhu vánoční noci z 24. na 25. prosince 2024, pro Maška je to tedy s nadsázkou vánoční dárek.Kometu jsem identifikoval jako difúzní objekt na snímcích mezi hvězdami, ale absolutně jsem si nebyl jist, zda jde o artefakt, nebo o reálné těleso. Tak jsem ho zkusil z argentinského FRAMu dohledat další noc. A na snímcích jsem ho opět našel,“ popisuje vzrušeně Mašek svůj objev. Po druhé úspěšné pozorovací noci svůj objev nahlásil astronomu Danielu W. E. Greenovi z CBAT (Central Bureau for Astronomical Telegrams) a zároveň se pokusil o potvrzující pozorování ve třetí noci. „Bohužel třetí noc bylo v Argentině špatné počasí, tak jsem využil jiný ze sítě teleskopů FRAM, tentokrát s teleobjektivem 135 mm na jižní observatoři Cherenkov Telescope Array, který leží poblíž observatoře ESO Paranal v Chile. I přes tak malý objektiv bylo těleso bezpečně detekovatelné,“ doplňuje Mašek s tím, že toto pozorování jej finálně ujistilo o tom, že objevil novou kometu. V průběhu následujících dní z Austrálie a Chile poslali svá pozorování další pozorovatelé, kteří potvrdili existenci tělesa a nyní se upřesňuje jeho dráha. Oficiální název komety bude teprve oznámen do 2 týdnů.

Kometa nebude pozorovatelná pouhýma očima ani středně velkými dalekohledy. Jasnost komety se nyní pohybuje okolo 14,5 magnitudy a jasnější už nebude, neboť byla objevena až po době průletu přísluním (kterým prošla 26. listopadu 2024 ve vzdálenosti 0,82 astronomické jednotky) a od Slunce se už vzdaluje. K Zemi se ještě přibližuje, přízemím proletí 13. ledna 2025 ve vzdálenosti 1,0152 astronomické jednotky. V té době ale bude pozorovatelná jen na jižní nebeské polokouli a bude v dosahu pouze velkých přístrojů o průměru alespoň 40 centimetrů v průměru.

Jde i tak o historický významný objev, neboť jde o pouze druhou kometu objevenou českým astronomem od rozdělení Československa. Ta předchozí byla objevena 23. října 2000 na observatoři Kleť (kometa 196P/Tichý). Za posledních téměř 50 let jde také o pouhou šestou kometu objevenou českými nebo československými astronomy, mimo dvě zmíněné to byly 76P/West-Kohoutek-Ikemura (spoluobjevena v roce 1975 Lubošem Kohoutkem), 134P/Kowal-Vávrová (spoluobjevena v roce 1983 Zdeňkou Vávrovou), 143P/Kowal-Mrkos (spoluobjevena v roce 1984 astronomem Antonínem Mrkosem) a 124P/Mrkos (objevena v roce 1991 Antonínem Mrkosem)

Kontakty a další informace

Martin Mašek
Objevitel komety, Fyzikální ústav AV ČR
Email: masekma@fzu.cz
Facebook: www.facebook.com/cassi.astronomy

Zdielaj článok

Petr Horálek

Petr Horálek (*1986) je český astrofotograf, kreslíř, spisovatel, cestovatel, astronom, popularizáor astronomie, český delegát Mezinárodní Asociace pro Temné nebe a první český Fotovyslanec Evropské jižní observatoře. Jeho snímky byly několikrát vybrány jako prestižní Astronomický snímek týdne ESO nebo Česká astrofotografie měsíce. Pracuje ve Fyzikálním ústavu v Opavě.