nedeľa, 2 februára, 2025
AktualityČlánkyOcenenia a RozhovoryÚkazy

Český sportovec k vlastnímu překvapení uspěl svým snímkem vzácného úkazu v NASA

Perleťové oblaky nad Švédskem. Foto: Vojan Höfer.
Perleťové oblaky nad Švédskem. Foto: Vojan Höfer.

V sobotu 1. února 2025 NASA publikovala snímek „Nacreous Clouds over Sweden“ (Perleťové oblaky nad Švédskem), jehož autorem je bývalý český extrémní sportovec Vojan Höfer, zakladatel překážkových běhů Wild Grizzly, který se mimo jiné také začal věnovat fotografování. Při jeho první návštěvě Švédska se mu podařilo 12. ledna 2025 zachytit vzácně rozsáhlé Polární stratosférické oblaky (lidově Perleťové oblaky), což byla shodou okolností jeho vůbec první zkušenost s fotografováním přírodních jevů pokročilou technikou. Je to tedy do jisté míry velké štěstí začátečníka.

Popis snímku dne NASA Vojana Höfera: Tuto oblohu ze severního Švédska zaplavují živé a lesklé duhové vlny barev. Známé jako perleťové oblaky nebo perleťové mraky, jsou vzácné. Ale jejich nezapomenutelnou podobu zachytil tento snímek 12. ledna 2025 se Sluncem těsně pod místním obzorem. Typ polárního stratosférického mraku, který se tvoří, když neobvykle nízké teploty v obvykle bezoblačné spodní stratosféře vytvářejí ledové krystaly. mraky, které jsou stále osluněné ve výškách kolem 15 až 25 kilometrů, ohýbají sluneční světlo, i když je samotné Slunce skryto přímému pohledu.

Tý jo, zastav, tohle musím vyfotit,“ jásal autor v autě před více jak 2 týdny u Kiruny ve Švédsku. Byla to přitom jeho první návštěva polárního kruhu a první zkouška focení oblohy vůbec. Takto prosil svou partnerku, aby auto zastavila a on mohl úžasnou podívanou stihnout zaznamenat. Zachytil ji přitom na plnoformátovou zrcadlovku a 24mm objektiv jako jedinou expozici. Autor dodává, že ty změny barev byly tak rychlé, že neznalý dějů na obloze si prvně myslel, že sleduje polární záři. Ta ovšem vzniká a vypadá úplně jinak.

Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější astronomické fotografie dne, kterou pro každý den pečlivě vybírají a následně doplňují osvětným popisem editoři prof. Jerry Bonnell (z Univerzity v Marylandu) a prof. Robert Nemiroff (z Michiganské technologické univerzity), spolupracovníci NASA. Mottem APODu je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy byl výběr zahájen, se stal jedním z nejuznávanějších svého typu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny (o kterou se stará od roku 1999 Josef Chlachula) a na sociálních sítích je APOD sledován stamilióny návštěvníků denně. V minulosti v tomto prestižním výběru uspěli z českých fotografů například Pavel Gabzdyl, Lukáš Veselý, Dr. Pavel Spurný, prof. Miloslav Druckmüller, Pavel a Roman Cagašovi nebo Jaroslav Fous. Více informací najdete na stránce České astronomické společnosti.

Odkazy na Snímek dne NASA 1. února 2025

Kontakty a další informace

Vojan Höfer
Autor snímku
Instagram: www.instagram.com/vobaphoto

Zdielaj článok